obniżenie-kosztów-w-przedsiębiorstwie

Redukcja kosztów w firmie

Każdy kto posiada własną firmę wie, że to duże koszty. Gdzie tylko jest to możliwie należy szukać oszczędności, oczywiście nie kosztem pracowników. Na pierwszy ogień powinny pójść rzeczy pochłaniające najwięcej środków, na przykład paliwo samochodowe.

Redukcja kosztów w przedsiębiorstwie w tym zakresie ułatwiona jest między innymi z powodu nowoczesnych technologii, na przykład GPS. Urządzenia GPS z roku na rok stają się coraz mniejsze, a ich zasięg oraz odczyty coraz dokładniejsze. W tej chwili jest to odczyt z dokładnością nawet do zaledwie kilku metrów. Dzięki umieszczeniu niewielkiego urządzenia w samochodzie firmowym pracodawca może ściśle kontrolować, czy kierowca trzyma się wyznaczonej trasy i na przykład nie wykorzystuje samochodu do celów prywatnych. Z tego wynikają największe straty paliwa. Używanie samochodów tylko do celów służbowych to z pewnością świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na drogie paliwo.

Innym sposobem zaoszczędzenia na paliwie jest metoda nie wymagająca specjalnej technologii. To po prostu kontrola liczników w samochodzie. Przed wyjazdem i po przyjeździe samochodu należy spisywać wskazania liczników. Ważna jest również ilość kilometrów, jakie miał do pokonania pojazd w chwili tankowania. Większość tego typu adnotacji może zostać wykonana na fakturze w stacji. Wyniki powinny być obliczane w jednostce czasowej, najlepiej co tydzień lub miesiąc.

Taki sposób jest oczywiście bardzo pracochłonny, uciążliwy zarówno dla pracowników jak i firmy, lecz z pewnością opłaca się, ponieważ przynosi realne korzyści dla firmy w postaci oszczędności. Inną i łatwiejszą metodą kontroli są karty paliwowe. Pracownik otrzymuje kartę, na której jest limit pieniężny. Musi w danym okresie czasu zmieścić się w nim.