auta

Pomiar prędkości GPS

Pomiar prędkości w samochodzie czy motocyklu nie sprawia większych trudności, inaczej sprawa ma się w przypadku pomiaru prędkości na łodzi. Nie ma ona kół, więc nie można policzyć ile razy obracają się w trakcie sekundy i jaką pokonują odległość, dlatego należało wymyślić inny sposób.

Często wykorzystuje się tzw. rurkę Pitota, jej działanie polega na pomiarze prędkości płynu przepływającego przez nią, inną metodą pomiaru jest wykorzystanie logów indukcyjnych, czyli elektromagnesów. Jednak te rozwiązania mają wspólną wadę, należy wyciągnąć łódź z wody na czas montażu. Dlatego firma VDO oferuje inne rozwiązanie jakim jest prędkościomierz GPS, działa on jako nadajnik GPS, który oblicza prędkość na podstawie zmiany koordynatów GPS. Jego zaletą jest to, że wystarczy go podłączyć do zasilania i jest gotów do pracy. Oczywiście inne metody mierzenia prędkości będą bardziej dokładne, ponieważ prędkość gps może się delikatnie różnić od rzeczywistej.
Prędkościomierz tej firmy został wyposażony w cztery kontrolki, które wyświetlają aktualnie używaną jednostkę prędkości, a czwarta kontrolka świeci się na czerwono gdy zostanie przekroczona ustalona prędkość.

Producent tego urządzenia, korzystając z wbudowanego gps, mógł pokusić się o więcej funkcji niż tylko wskazanie prędkości, w przypadku korzystania z tego narzędzia na otwartym morzu może przydać się funkcja jaką jest lokalizator GPS, pokazujący albo proste koordynaty, albo pozycję naniesioną na mapę geograficzną.

Innym pomysłem rozszerzającym funkcje tego urządzenia jest monitoring gps, pozwala on na monitorowanie pozycji łodzi online, na specjalnej stronie internetowej, dla większości osób może to być tylko zbędny dodatek, ale w przypadku kradzieży może on okazać się kluczowy w odnalezieniu skradzionego jachtu.